Endodoncja

(leczenie kanałowe)

Endodoncja to gałąź stomatologii zachowawczej zajmująca się leczeniem zębów martwych oraz objętych nieodwracalnymi procesami zapalnymi. Zęby wymagające leczenia kanałowego mogą być wrażliwe na ciepło, zimno, ucisk, boleć samoistnie, może pojawić się obrzęk. Zdarza się również, że są bezobjawowe. Istotna jest prawidłowa diagnostyka i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. 

Leczenie polega na usunięciu martwych tkanek z komory zęba oraz kanałów znajdujących się w korzeniach, odkażeniu a następnie szczelnym wypełnieniu.

Przed rozpoczęciem leczenia wykonujemy zdjęcie RVG, dzięki czemu lekarz jest w stanie wstępnie zorientować się w anatomii zęba – określić ilość kanałów i stopień ich zakrzywienia. Następnie wykonywane jest znieczulenie i zakładany koferdam – guma, która izoluje ząb i tworzy barierę zapewniającą suchość i zabezpieczającą pacjenta przed zakrztuszeniem się.

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop umożliwia zlokalizowanie struktur niewidocznych gołym okiem. Dzięki zastosowaniu mikroskopu czas zabiegu ulega skróceniu oraz zmniejsza się potrzeba wykonywania dodatkowych zdjęć radiologicznych.
We współczesnej endodoncji mikroskop jest niezbędny. W szczególnie trudnych przypadkach służy do zlokalizowania ujść niedrożnych i wąskich kanałów, dokładnego ich opracowania, zmniejszenia ryzyka powikłań a także naprawy istniejących już problemów takich jak perforacje czy złamane narzędzia w kanale.

  Leczenie kończymy wykonaniem zdjęcia RVG w celu potwierdzenia szczelnego wypełnienia kanałów do wierzchołków. Oprócz pierwotnego leczenia endodontycznego wykonujemy także: –

  • re-endo – ponowne leczenie kanałowe
  • usuwanie złamanych narzędzi
  • zamykanie perforacji
  • wybielanie zębów martwych

  Zadzwoń i umów się na wizytę: (+48) 601 32 86 85

  Nasze usługi

  Protetyka

  Zapraszamy na konsultację

  Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku 9:00-19:00

  +48 601 32 86 85

  +48 575 899 299

  gabinet@endodoncja-krakow.com

  ul. Ruczaj 60, 30-385 Kraków

  Informacja o wpływie na środowisko - RTG