Protetyka

Protetyka to ten dział stomatologii, którego zadaniem jest uzupełnienie wszelkich braków zębowych.

W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy szeroki wachlarz możliwości odtwórczych:

  • Korony metalowe/ porcelanowe – są to uzupełnienia które perfekcyjne odtwarzają właściwości zębów naturalnych. Korony cyrkonowe wykazują zdolność przepuszczania światła zbliżoną do zębów, dzięki czemu prawie się nie różnią od nich swoim wyglądem, niezależnie od tego, w jakim świetle są oglądane.
  • Licówki ceramiczne– doskonała,  mało inwazyjna metoda, umożliwiająca błyskawiczną korektę koloru, kształtu oraz rozmiaru zębów przednich. Metoda ta cieszy się wielkim uznaniem i popularnością wśród gwiazd oraz osób pełniących różne funkcje publiczne.
  • Mosty – Mosty są to uzupełnienie protetyczne na stałe zacementowane w jamie ustnej pacjenta na zębach filarowych, które muszą być precyzyjnie przygotowane, tj. oszlifowane. Gwarantuje to niezwykłe efekty estetyczne i  zapewnia 100% czynnościowej sprawności. ( Proteza całkowita zapewnia jedynie 25% czynności życia). Gdy pacjent nie decyduje się na szlifowanie zębów sąsiedujących z luką można wykonać mosty na włóknach szklanych. Alternatywnym rozwiązaniem do mostu i najlepszym , ale niestety najbardziej kosztownym są implanty
  • Wkłady koronowo – korzeniowe – Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony
  • Inlay/olany – Nakłady są alternatywą dla koron i wkładów. Umożliwiają odbudowę zęba z pozostawieniem maksymalneji ilości tkanek własnych zęba -bez szlifowania. Nakładów używa się do odtwarzania zębów lub do wypełnienia ubytków.

Protezy zębowe:

  • Protezy akrylowe/ nylonowe – To precyzyjne uzupełnienia protetyczne wywierające stosunkowo niewielkie działanie uboczne na tkanki podłoża. Jest to proteza o zredukowanej płycie, której szkielet metalowy odlewany jest w całości a przenoszenie sił żucia na podłoże kostne odbywa się przez klamry i ciernie, a także za pośrednictwem ozębnej zębów filarowych.
    protezy szkieletowe i prace kombinowane (np.: zatrzaski zasuwy) – To precyzyjne uzupełnienia protetyczne wywierające stosunkowo niewielkie działanie uboczne na tkanki podłoża. Jest to proteza o zredukowanej płycie, której szkielet metalowy odlewany jest w całości a przenoszenie sił żucia na podłoże kostne odbywa się przez klamry i ciernie, a także za pośrednictwem ozębnej zębów filarowych. Przy uzębieniu resztkowym możliwe są tzw. protezy nakładkowe: overdentures.
  • Implantoprotetyka – Implant to obecnie najbardziej komfortowe uzupełnienie braków zębowych bez naruszania zębów sąsiadnich. to niewielka śruba tytanowa, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Jej zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który pacjent utracił. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub jako filary to większych rekonstrukcji – mostów albo protez zatrzaskowych.
  • Szyny relaksacyjne – są to specjalnie zaprojektowane, przezroczyste szyny przeznaczone do zakładania na górne zęby. Redukują one napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk, można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.

 

Wszystkie prace są u nas wykonywane w niezwykle precyzyjnej technologii cyfrowej przy pomocy skanera zewnątrzustnego (bez konieczności pobierania wycisków).

Jednym z zagadnień, którymi zajmujemy się podczas leczenia protetycznego jest – bruksizm czyli zgrzytanie lub nadmierne zaciskanie zębów. Tego typu zaburzeniom często towarzyszy ścieranie i nadwrażliwość , bóle głowy, trzaski lub przeskakiwania w stawie skroniowo-rzuchwowym oraz szumy uszne. Współcześnie ze względu na wysoki poziom stresu szacuje się, że nawet 90% pacjentów może borykać się z tego typu dolegliwościami. Przyczyn brukisizmu może być bardzo wiele ale do najczęstszych należą: wady zgryzu, zaburzenia płaszczyzny okluzyjnej oraz nad reaktywność mięśni. Dzięki leczeniu protetycznemu możemy nie tylko zwalczyć objawy ale przede wszystkim uzyskać zdrowy i harmonijny uśmiech.

Zadzwoń i umów się na wizytę: (+48) 601 32 86 85

Zapraszamy na konsultację

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku 9:00-19:00

+48 601 32 86 85

+48 575 899 299

gabinet@endodoncja-krakow.com

ul. Ruczaj 60, 30-385 Kraków

Informacja o wpływie na środowisko - RTG